Instytut Dizajnu zaprasza na wystawę Oskar Zięta. Polskie Projekty. Polscy Projektanci. Na ekspozycji znajdują się obiekty o nacechowaniu artystycznym jak i kolekcje bliższe codzienności.

Na wystawie Oskar Zięta jest przedstawiony zarówno jako projektant produktów i marek produkcyjnych, jak i projektant technologii oraz innowator. Pokazujemy, w jaki sposób łączy on zdobytą w Polsce i za granicą wiedzę inżynieryjną z wrażliwością artysty. Ekspozycja prezentuje pełne spectrum jego działalności, przybliżając sylwetkę artysty, ukazując dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia, które pozwoliły na wzmocnienie wizerunku polskiego wzornictwa na świecie. Przedstawiając estetyczną i praktyczną stronę dizajnu, wykazujemy, że Oskar Zięta jest innowatorem, czego przykładem jest technologia FiDU, która powstała na styku dizajnu ze sztuką i rzemiosłem. Chcemy zaprezentować FiDU Innovation Lab, czyli przedstawienie technologii i możliwych jej aplikacji w przemyśle, proces powstawania, prototypy (2D, 3D), nagrania z produkcji, zdjęcia z procesu
projektowego. Z drugiej strony zależy nam, by przedstawić Oskara Ziętę jako artystę i projektanta, pokazując stworzone przez niego obiekty unikatowe (stół G¬Table, krzesło J¬chair). Równocześnie zaprezentujemy Oskara Ziętę jako architekta, twórcę obiektów wielkoskalowych w przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej (rzeźba „Nawa” we Wrocławiu, instalacja rzeźbiarska „Wir” w Warszawie). Odwiedzający wystawę zobaczą także bardziej pragmatyczną stronę dizajnu poprzez prezentację zaprojektowanych przez Ziętę marek mebli modułowych Pakiet i 3+ w praktycznej, użytkowej formie, w zróżnicowanych aranżacjach.

W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach pojawiły się zarówno obiekty o mocnym nacechowaniu artystycznym, jak i kolekcje bliższe naszej codzienności, dzięki
czemu ekspozycja interesuje większą liczbę zwiedzających.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miała premierę latem tego roku w Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa w ID będzie czynna do 25 lutego 2018 r.


kuratorki wystawy:

Anna Śliwa
Izabela Bołoz

www.idkielce.pl/zieta 
 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

 

© 2018 Wzgórze Zamkowe w Kielcach